Hezky a vkusně založená skalka je pastvou pro oko. Zahradu velmi oživí. Jestli jste se pustili do stavby skalky a nevíte, jaké rostliny budou vhodné pro její osázení, věřte, že určitě je, z čeho vybírat.
Můžete vsadit na klasické netřesky, lomikameny, tařice nebomateřídoušku, ale najdete i spoustu jiných zajímavých rostlin, které se právě do skalky budou hodit.
Zkuste vysadit třeba skalkový orlíček.
Patří mezi skalkové trvalky, které potřebují minimum péče. Výhoda je, že orlíček můžete umístit na slunce i do polostínu.
Chcete-li na skalku rostlinu, která ji bude zdobit celé vegetační období, sáhněte po čechravě.
Čechravy kvetou od června do srpna, ale po odkvětu je zdobí odkvetlé stonky, které vypadají zajímavě. Můžete je použít i do květinové vazby.
Zajímavé jsou i různé druhy rozchodníků.
Jsou také mrazuvzdorné a mají zajímavě zbarvené listy. Některé jsou až nachově červené. Rozchodníky se rychle rozrůstají. Miluje sucho a přímé slunce.
Okrasné a nenáročné jsou různé druhy zvonků.
Kvetou dlouho a pravidelně. Z květů se tedy můžete těšit celé léto. Na pěstování jsou absolutně nenáročné. Při minimální zálivce, dobře prospívají i v půdě, chudé na živiny.
Mezi rostliny se zajímavě zbarvenými květy, patří devaterníky.
Můžete si vybrat z různých barevných variant. Od žluté až po sytě červenou.
Jedná se o velmi malé zakrslé keříky, které jsou růstem kompaktní. Kvetou od května po celé léto. Pokud rostlinu po odkvětu ostříháte, pokvete vám ještě jednou. Zvlášť, když jí dopřejete slunné stanoviště.
Mezi další nenáročné skalkové trvalky patří hvězdnice.
Hvězdnice se dorůstají do výšky maximálně dvaceti centimetrů. Velmi dlouho a bohatě kvetou. Květy svým vzhledem připomínají kopretiny. Hvězdnice jsou na pěstování stejně nenáročné jako zvonky. Většinou se z nich můžete těšit několik let, protože jsou plně mrazuvzdorné a odolné nepřízni počasí.