Hypotéka bývá obvykle mnohaletá záležitost, která vás bude provázet po většinu vašeho dospělého života. Může ovšem představovat mnohá rizika . Ovšem na všechny se lze připravit předem tak, abyste se jim úplně vyhnuli nebo aby šly bez větších problémů vyřešit. Bohužel však stoprocentní ochrana před neschopností splácet neexistuje a proto je také třeba s tím do budoucna počítat a dobře se rozmyslet, zda do hypotéky jít. Nejlepší preventivní opatření to, že by měsíční splátka nikdy neměla být nad vaše možnosti dlouhodobého splácení.
Vzhledem k tomu, že hypotéka vás bude pravděpodobně provázet i desítky let, bylo by dobré v životě normálně fungovat, jezdit na dovolené a kupovat si věci, které se vám líbí. Pokud vás měsíční splátka bude velmi výrazně omezovat, tak vás vaše nové a krásné bydlení brzy udělá také velmi nešťastnými. Při vybírání hypotéky je třeba vybírat velmi pečlivě, sledujte úrokové sazby, výši měsíční splátky a další platby s úvěrem spojeny. Také raději volte nižší splátky na delší dobu splácení, je to bezpečnější. Ovšem i tak mohou nastat určité komplikace při splácení, jako je například zvýšení úrokových sazeb při skončení fixace, což znamená, že po skončení vaší fixace, může měsíční splátka vyskočit i o několik tisíc nahoru. Potom je třeba počítat s tím, že nejspíše budete chtít zakládat rodinu a partnerka nastoupí na mateřskou dovolenou, kdy se její příjem rapidně sníží.
Velkou nepříjemností je i ztráta zaměstnání, která finanční situaci rodiny rapidně ovlivní, s tímto případem je třeba počítat i před vyřízením hypotečního úvěru a vytvořit si takovou rezervu, která by pokryla pět měsíců obvyklých výdajů domácnosti, než si hlavní živitel rodiny najde nové místo. Další nečekanou ránou může být onemocnění dlouhodobějšího charakteru. Proti tomuto jevu existuje u některých hypotečních úvěrů žádost o odklad splácení z onemocnění. Ideálním řešením je však i to, abyste si výši splátky předem nachystali tak, abyste ji byli schopni pokrýt i z nemocenského příjmu.