- Touto technologií se provádí tváření, prorážení a děrování různorodých tvarů a při velkosériové výrobě je tento způsob výroby efektivnější než u opracování materiálu laserem. Uplatnění nachází u obrobků, kde je jedním z hlavních požadavků minimální tepelný zásah do řezné hrany.
- Nejčastěji slouží pro vysekávání a děrování konstrukční a nerezové oceli, pozinkovaného plechu, případně slitin hliníku a mědi. Výroba je možná v malých sériích, největších úspor však zákazníci dosáhnou u velkosériové produkce.
- Maximální rozměry opracovávaných materiálů jsou nejčastěji 1500 mm x 3000 mm, zpracovat lze i materiál delší, který je ovšem nutno reponovat (lámat na dílčí kusy). Maximální tloušťka materiálu je zpravidla od 4 do 12 mm.
- Rychlost zdvihů CNC děrovaček se měří na stovky pracovních zdvihů nástroje za minutu. Nejrychlejší stroj na světě TruPunch 5000 dosahuje rychlosti až 1200 zdvihů za minutu.
- Mechanismy pracují efektivně a velmi rychle, pracovní nástroje se mezi sebou mění většinou do 3 sekund.
- Razníky se vyrábí z kvalitní nástrojové rychlořezné HSS oceli, odsekávání materiálu je bez otřepů a poškrábání. Přesnost řezných nástrojů se pohybuje řádově v desetinách milimetru.
- Většina vysekávacích strojů jsou hydraulické mechanismy s řízeným servoelektrickým pohonem vysekávacích nástrojů. Některé stroje mají k dispozici revolverové nástrojové hlavy.
- CNC vysekávací lisy používají speciální nástroje několika světových výrobců. Těmi jsou Thin Turret, Trumf, Salvagnini a Murata Wiedemann. Jsou to nástroje pro revolverové systémy, multitoolové systémy, nástroje s dlouhou životností pro lisy Amada a LVD Stripit.
- Výměna pracovních nástrojů je u těchto strojů velmi rychlá – to je zajištěno automatickým systémem výměny nástrojových stanic. Některé karuselové systémy mohou mít až 64 pracovních nástrojů v celkem osmi nástrojových stanicích.
- Řídící systémy jsou snadno ovladatelné, k nejmodernějším z nich se řadí systém Fanuc. CNC řešení umožňuje provádět diagnostiku, je možné připojit stroje do síťového rozhraní pomocí tzv. Man Machine Interface (MMI). Programovací software pracuje se soubory 3D SAT a IGES, podporuje běžné i nadstandardní funkce, multi nástroje, tvarovací i speciální nástroje, a všechny auto-indexovací stanice.