Interiérová stínící technika zažívá zlatý věk. V nabídce se objevují nové druhy a nouze samozřejmě není ani o inovace typů, které již důvěrně známe. Nabízí se proto otázka, jestli je ještě vůbec místo pro tradiční řešení v podobě horizontálních žaluzií. Má jejich přítomnost smysl v době, kdy se na nás valí nejrůznější varianty rolet v čele s populární látkou „den a noc“?
Nebudeme vás dlouho napínat. Odpověď na otázku zní „ano“. Horizontální žaluzie se stále pyšní titulem nejrozšířenějšího typu vnitřní stínící techniky a je velmi nepravděpodobné, že by se na tom mělo něco v příštích letech změnit. Důvodů, proč je o ně zájem i navzdory tvrdé konkurenci, je rovnou několik.
Pohodlně se usaďte a přečtěte si o klíčových výhodách a negativech. Zda se nakonec rozhodnete právě pro horizontální žaluzie, nebo dáte zelenou jinému stínění, bude na vás.
Výhody aneb proč jsou žaluzie tak oblíbené
Z hlediska pořizovací ceny a životnosti nemají horizontální žaluzie žádnou přímou konkurenci. Jsou cenově nejdostupnější, a přitom odolné. Ovšem pozor – dlouhá životnost (cca 10 – 15 let) se týká pouze kvalitních výrobků. Podezřele levné produkty naopak příliš dlouho nevydrží.
Pomyslnou Achillovou patou jsou plastové komponenty (řetízky, spojky a ovládací tyče), u nichž může snadno dojít k poškození. Ty jsou naštěstí běžně dostupné a s trochou šikovnosti je možné žaluzie opravit. I tak je vždy výhodnější investovat o pár set korun navíc do stínění, které se po několika měsících doslova nerozsype po rukama, ale naopak vydrží řadu let bezproblémového provozu.
Vraťme se však k výhodám. Kromě nízké ceny a trvanlivosti je velkou předností flexibilita – horizontální žaluzie se hodí prakticky do všech oken. Ovládání je snadné, nejčastěji k němu slouží řetízek, dříve se používala šňůra s tyčkou. Další možností je klika. Milovníci komfortu pak ocení elektrický motorový pohon, který lze ovládat prostřednictvím nástěnného i dálkového ovladače. Velmi žádané jsou také žaluzie na baterie.
A teď to hlavní. Horizontální žaluzie jsou dostupné ve velmi široké škále barev. Proto je lze bez sebemenších problémů napasovat do jakéhokoliv barevného schématu interiéru. S ohledem na zvolené barevné provedení mohou být nenápadné a elegantní, stejně jako výrazně až dominantní.
Instalace je poměrně rychlá a nenáročná. Nabízí se pět základních způsobů uchycení: do zasklívací lišty, do stropního ostění, na rám okna, na stěnu a na strop.
Nevýhody aneb S čím u horizontálních žaluzií počítat?
Zásadní nevýhody vnitřní žaluzie nemají, oproti jiným stínícím systémům však nabízí jen minimální tepelnou izolaci. Mimo to se na nich usazuje prach a nečistoty, takže je nutné lamely pravidelně čistit.
Počítejte také s tím, že řetízky, a i lamely velmi zajímají malé děti a domácí mazlíčky. A protože se poměrně snadno mechanicky poškodí (lamely se mohou při nárazu ohnout), budete je muset hlídat.
Žaluzie si objednejte u odborníků
Rozhodli jste se, že dáte horizontálním žaluziím šanci, ale vyžadujete prvotřídní kvalitu zpracování a bohatý výběr barev a typů profilů? Trefou do černého jsou žaluzie z e-shopu Labona.cz, který prodává české produkty na míru se zárukou až na 5 let.