Látkové pleny jsou alternativou k jednorázovým plenám, které jsou vyrobeny z plastů a papíru a poté vyhazovány do odpadu. Látkové pleny jsou vyrobeny z různých typů tkanin, jako jsou bavlna, bambus, konopí nebo mikrovlákno. I když si s pojmem „látkové pleny“ spousta lidí vybaví minulost, látkové pleny jsou spíše budoucností.
Proč zvolit látkové pleny?
Jedním z hlavních důvodů, proč se rodiče rozhodují pro látkové pleny, je jejich snížený ekologický dopad. Jednorázové pleny se velmi obtížně rozkládají a znečišťují životního prostředí. Oproti tomu jsou látkové pleny opakovaně použitelné a snižují množství odpadu, které je vytvářeno. Zvýšená spotřeba vody, která nastává při praní látkových plen, je na druhé straně kompenzována výrazně menším množstvím surovin použitých k výrobě.
Dalším důvodem, proč látkové pleny znovu přichází do popředí, jsou nižší náklady. I když pořízení látkových plen může být na začátku dražší, v průběhu času jsou mnohem levnější než nákup jednorázových plen, protože se dají používat opakovaně. Částka ušetřená na opakovaném používání látkových plen se pohybuje v řádu několika tisíc, a to už stojí za zvážení.
Jak se o látkové pleny starat?
Praní látkových plen je klíčové pro jejich savost a funkčnost, proto je třeba řídit se pokyny výrobce. Mezi univerzální rady pak patří: nepřeplňujte pračku, před hlavní program praní přidejte máchání, nepoužívejte EKO programy chytrých praček (dostatečné množství vody je rozhodující), volte šetrný prací prostředek. Pro co nejlepší desinfekci perte pleny na 60° (dle druhu materiálu) a nepoužívejte aviváž, ale máchadlo.
Pleny lze sušit v sušičce (vkládačky na běžný program, u svrchních kalhotek se sušení v sušičce nedoporučuje), pověsit je na sušák či šňůru. Svrchní kalhotky nedávejte na přímý zdroj tepla, mohlo by dojít k jejich poškození. Látkové pleny není třeba žehlit, některým materiálům ani žehlení nesvědčí.